אוליגרכיה
 
  אוֹלִיגַרְכְיָה (מיוונית, ολιγαρχία; שלטון, אוֹליגוֹס όλιγος המעטים, אָרְכָה, αρχή) הוא כינוי לשיטת ממשל בה קבוצה מצומצמת יחסית של אנשים מחזיקה בפועל ברוב העוצמה הפוליטית. את המונח טבע אריסטו, שביקש לתאר שלטון המבוסס על עושר (פלוטוקרטיה).

אוליגרכיות דומות לאליטות והשלטון האוליגרכי דומה לאליטיזם מבחינה זו שבשני המקרים קבוצה קטנה מחזיקה בידה את רוב הכוח השלטוני. האוליגרכיה, עם זאת, נבדלת מהאליטה בכך ששלטונה מתקיים פעמים רבות מאחרי הקלעים ולא באופן מוצהר, ואינו כולל בדרך כלל שינוי של תקנים תרבותיים מקובלים או יומרה גלויה שהשלטון מצוי בידי המעטים בגלל תכונות כמו השכלה, תרבותיות, מסורת או הסכמה כללית.

פן אופייני לשלטון אוליגרכי היא הכחשת עצם קיומו. האוליגרכים הם לרוב קבוצה שהשלטון מצוי בידה לא בזכות כשרון עדיף, אלא בזכות שימוש בערמה, הערמה, כסף או אלימות. קבוצת האוליגרכים אינה מתגבשת סביב אידאה או אתוס תרבותי או חברתי מסוים. לרוב, נעדרים מהשלטון האוליגרכי מאפיינים של שלטון אליטיסטי כמו קוד של כבוד, בסיס חברתי ותרבותי משותף. הקבוצה מאוגדת בדרך כלל באופן אופורטוניסטי, לעתים אפילו מאולתר, למטרת השגת השלטון ושימורו.

נכתב: ינואר 2006.